Akumulator stanowi podstawę funkcjonowania każdego pojazdu mechanicznego, który został wynaleziony w 1859 r. i od tamtej pory zasada jego funkcjonowania nie zmieniła się znacząco. Jest to nieodzowny element każdego samochodu, i wymaga on odpowiedniego dopasowania oraz eksploatacji by mógł sprawnie działać jak najdłużej. Warto zatem poznać zasadę jego działania oraz wiedzieć jak należy dbać o akumulator w różnych warunkach.
Jaki akumulator jest najbardziej popularny?
Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych akumulatorów jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Jest to element eksploatacyjny, który ściśle współpracuje z alternatorem w danym pojeździe. Aby cała instalacja elektryczna pojazdu działała sprawnie akumulator oraz alternator muszą działać poprawnie w tym samym momencie. Alternator jako jedno z dwóch urządzeń składowych wytwarza prąd służący do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych w pojeździe. Wytwarza on napięcie 14-14.5V, dzięki czemu możliwa jest praca silnika.
Który akumulator wybrać?
Odpowiedź na to pytanie stanowi nie lada wyzwanie. Dobór odpowiedniego akumulatora w przypadku jego wymiany na nowy jest uzależniony przede wszystkim od marki samochodu oraz parametrów, które będą odpowiednie dla danego pojazdu. Na rynku można spotkać dwie grupy produktowe akumulatorów. Pierwsza z nich stanowi akumulatory trwałe o wysokich parametrach technicznych, które posłużą przez najbliższe kilka lat. Z kolei druga stanowi ich tańsze zamienniki, które są dedykowane przez duże sklepy sieciowe specjalizujące się w branży motoryzacyjnej. Przeważnie akumulatory tańsze z sieci stanowią jedynie rozwiązanie doraźne, które ma posłużyć na krótki okres czasu do zakupu nowego auta.
Wybierając akumulator należy wobec tego zadać sobie pytanie jak długo jeszcze dane auto będzie używane. Jeżeli kierowca planuje wymienić auto za kilka miesięcy, wówczas inwestycja w drogi akumulator, który posłuży przez kilka lat może okazać się mniej opłacalna. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kupno tańszego akumulatora, który posłuży do momentu zakupu swojego pojazdu. Z kolei jeśli kierowca planuje korzystać z danego pojazdu dłużej niż rok, dobrym pomysłem jest inwestycja w lepszy akumulator. Wówczas nawet przy sprzedaży po roku można podnieść wartość sprzedaży pojazdu o cenę nowego akumulatora.
Akumulator w okresie zimowym
Niejednokrotnie wśród wielu kierowców zdarza się, iż zimą przy silnych mrozach samochód nie daje się uruchomić. Po kilku nieudanych próbach kierowca zwykle porzuca możliwość odpalenia pojazdu i przesiada się w komunikację miejską. Wobec tego chcąc uniknąć rozładowania akumulatora pojazdu ,który stoi na zewnętrznym parkingu dobrym pomysłem jest kupno specjalnego kubraczka na akumulator wykonanego z gąbki lub styropianu. Wówczas ma się gwarancję, iż akumulator nie zostanie rozładowany i wystarczy jedynie zdjąć powłokę ogrzewającą aby bez problemu ruszyć z miejsca.
Dodatkowo aby przedłużyć żywotność akumulatora można zastosować dodatkowe działania. Należą do nich:
- kontrola poziomu elektrolitów;
- odpowiednie przymocowanie akumulatora oraz zacisków, które są zabezpieczone bezkwasową wazeliną;
- unikanie całkowitego rozładowania oraz wyłączanie odbiorników po zgaszeniu silnika.