Przeciętną żywotność każdego akumulatora ocenia się na około 5 lat. Ten czas może być jednak dłuższy lub krótszy, w zależności od tego, jak o swój akumulator dbamy. A warto zadbać, by go nieco wydłużyć, bo przynosi to same korzyści. Im dłużej akumulator działa prawidłowo, tym mniej pieniędzy musimy wydać na naprawy, a wreszcie rzadziej go wymieniać, co także pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Utrzymanie akumulatora w dobrym stanie pozwoli także uniknąć przykrych niespodzianek takich jak problemy z odpaleniem samochodu, które tak często spotykają kierowców zwłaszcza w mroźne zimowe poranki. Oto kilka porad, dzięki którym dowiesz się jak wydłużyć żywotność akumulatora:
Jak wydłużyć żywotność akumulatora?
1. Unikaj głębokiego rozładowania
Należy unikać sytuacji, w których napięcie w akumulatorze znacząco spada, bo bardzo negatywnie wpływa to na jego kondycję w dłuższej perspektywie. Spadek napięcia poniżej 12,5 V to sygnał, że bateria podlega rozładowaniu, a rozładowanie głębokie skraca życie akumulatora. Należy przy tym pamiętać, że z czasem rozładowywanie zaczyna następować samoczynnie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których często jeździsz na krótkich dystansach samochodem wyposażonym w system Start-Stop. Takie krótkie podróże nie są przy tym wystarczające, by akumulator zdążył się odpowiednio naładować.
2. Regularnie korzystaj z samochodu
Postaraj się unikać długich okresów przerwy w używaniu samochodu, w trakcie których akumulator nie będzie używany. Bateria będzie się wówczas samoczynnie rozładowywała. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, który jest z jednej strony sam w sobie bardzo wymagający dla każdego akumulatora, a z drugiej często powoduje, że rzadziej korzystamy z samochodu. Jeśli już akumulator musi dłużej leżeć nieużywany, to zadbaj o to, by regularnie go doładowywać i przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze od 0 do 25 °C.
3. Zainwestuj w prostownik
Dobrze jest mieć w domu prostownik, który pozwoli naładować akumulator, gdy zajdzie potrzeba. Przy czym, nie warto czekać do momentu, gdy nie będziemy mogli rano wystartować silnika. Rozładowywanie może być sygnalizowane w momencie odpalania. Gdy zajmuje nieco więcej czasu, a Ty słyszysz powolny, „leniwy” dźwięk, to warto naładować akumulator. żywotność akumulatora zapewni też regularne sprawdzanie poziomu jego naładowania. Posiadanie odpowiedniego sprzętu w domu pozwoli uniknąć kosztów związanych z koniecznością wizyty w warsztacie.
4. Utrzymuj akumulator w czystości
Po pewnym czasie zarówno na klemach, jak i na obudowie może zbierać się nalot, a to skraca życie akumulatora. Tworzy się wtedy specjalna warstwa przewodząca, która doprowadza do samorozładowania. Dlatego tak ważne jest, by do tego nie dopuszczać. Warto w regularnych odstępach czasu kontrolować stan czystości, a gdy zobaczysz pojawiającą się warstwę kurzu, czy brudu, należy dokładnie urządzenie wyczyścić. Przyda się do tego czysty suchy lub delikatnie wilgotny kawałek materiału, a także specjalna szczotka do klem.
Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad z pewnością pomoże zadbać o to, by akumulator służył dłużej i nie przysparzał Ci przykrych niespodzianek przy próbie uruchomienia samochodu.