Problemy z baterią naszego pojazdu zaczynają się najczęściej od sytuacji, kiedy pomimo częstego ładowania mamy problemy z odpaleniem auta. Przeważnie stoi za tym bardzo szybkie rozładowanie akumulatora. W takiej sytuacji warto poddać analizie przyczyny takiego obrotu sprawy, żeby w porę podjąć działania mające na celu uniknięcie uszkodzenia akumulatora. Co może powodować taki stan rzeczy?
Które urządzenia mogą powodować rozładowanie akumulatora?
Najbardziej oczywistą, trywialną jednak najczęściej w praktyce spotykaną przyczyną niskiego poziomu naładowania naszej baterii jest pobieranie z niego prądu przy wyłączonym silniku. Kiedy zapomnimy wyłączyć wszystkie urządzenia, które pomimo wyjęcia ze stacyjki kluczyka nadal działają, pobierając przy tym prąd możemy być pewni, że w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu godzin nastąpi całkowite rozładowanie akumulatora. Większości kierowców zdarzyła się taka sytuacja co najmniej raz, że zostawiliśmy nasz pojazd na światłach, czy z włączonym na całą noc radiem i rano spotykała nas niemiła niespodzianka- samochód nie chciał odpalić.
Pomoc specjalisty
Jeżeli sytuacja taka się powtarza i ma miejsce bez naszego udziału, czyli wyłączyliśmy to co było naszym obowiązkiem, a jednak akumulator nadal ulega rozładowaniu w stanie spoczynku warto dokonać samodzielnych pomiarów. Przy pomocy amperomierza w miejscu postoju możemy samodzielnie sprawdzić pobór prądu. Jeżeli urządzenie wskaże wartość wyższą niż 30mA, możemy założyć, że pobierane jest więcej prądu niż powinno. Najprawdopodobniej, któreś urządzenie wyposażenia dodatkowego doprowadza do rozładowania. Jednak aby mieć pewność, że nie jest to usterka całego układu zasalania musimy udać się do elektryka samochodowego w celu szczegółowej diagnostyki.
Gdzie jeszcze można szukać przyczyn?
Przyczyny szybkiego rozładowywania akumulatora możemy szukać także w niewłaściwym jego doborze. Zamontowanie akumulatora, który jest posiada zbyt dużą pojemność skutkuje jego permanentnym niedoładowaniem. To, w jaki sposób użytkujemy samochód ma także niebagatelny wpływ na pracę akumulatora. Jeżeli jeździmy tylko po mieście i to stale na krótkich odcinkach trasy nasz akumulator nie ma, kiedy się naładować, co także kończy się stałym niedoładowaniem baterii.
Konieczna kontrola stanu akumulatora
Na akumulatorze co jakiś czas może nagromadzić się warstwa oleju, kurzu i wilgoci. Taki nalot może utworzyć z czasem przepływ prądów, które są niewielkie jednak biegną od bieguna dodatniego, aż do ujemnego co może skutkować samowyładowaniem się akumulatora. Dlatego warto pamiętać o sprawdzeniu, co jakiś czas stanu czystości akumulatora, usunięciu nagromadzonej warstwy brudu, oraz kontroli stanu styków. Częstszych kontroli stanu czystości swojego akumulatora powinni dokonywać kierowcy, którzy jeżdżą w niesprzyjający warunkach np. po drogach gruntowych.
O akumulator warto zadbać. Często rozładowywanie akumulatora może być stresujące dla właściciela pojazdu, ponieważ jego środek transportu przestaje być niezawodny. Nie warto bagatelizować pierwszych oznak problemów tylko w miarę szybko skorzystać z pomocy specjalisty, tak by uniknąć większych problemów z układem zasilania.