0

Pojemność akumulatora to jeden z podstawowych parametrów technicznych, na który powinno się zwracać uwagę przy zakupie urządzenia rozruchowego. Poszczególne modele akumulatorów różnią się od siebie właśnie pod kątem pojemności, dlatego rzeczowa analiza jest podczas finalizowania transakcji jak najbardziej wskazana. Najlepiej ostateczną decyzję podejmować wspólnie z doświadczonym kierowcą, który wcześniej kupował akumulator do swojego auta i wie na jakie parametry zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Pojemność akumulatora – podstawowe informacje

Właściciele pojazdów muszą mieć świadomość tego, że np. 20-godzinna pojemność akumulatora oznacza wielkość ładunku elektrycznego, który urządzenie rozruchowe jest w stanie bezproblemowo dostarczyć przez 20 godzin, do czasu, aż wartość napięcia spadnie do 10,5 V. Bardzo duży wpływ na ogólną ilość amperogodzin w akumulatorze ma minusowa temperatura. Jeśli będzie ona zbyt niska, wtedy akumulator traci na swojej wydajności. Już przy temperaturze 0 stopni Celsjusza urządzenie rozruchowe wykazuje się 85-procentową wydajnością, dlatego w okresie zimowych warunków pogodowych należy używać jedynie sprawdzonych i bezawaryjnych akumulatorów, o sporej pojemności.

Akumulator pracujący w niskiej temperaturze styka się również ze zwiększoną opornością wewnętrzną, a co za tym idzie nie może oddawać zbyt dużych pokładów energii. Może się to okazać problematyczne zwłaszcza wtedy, gdy korzysta się z bogato wyposażonych samochodów, w których znajduje się spora ilość zaawansowanych gadżetów elektronicznych, które będzie się chciało zasilić odpowiednią dawką prądu. Kłopoty z nieodpowiednią pojemnością akumulatora w zimie mogą doprowadzić do tego, że część z tych urządzeń nie będzie działać poprawnie. Należy pamiętać o tym, że pojemność baterii nigdy nie jest wartością stałą. Z każdym kolejnym cyklem ładowania będzie się minimalnie zmniejszać, wpływ na to ma również okres użytkowania.

Pojemność akumulatora – jeden z najistotniejszych elementów dla każdego właściciela pojazdu

Pojemność baterii jest jednym z najważniejszych elementów dla każdego właściciela pojazdu, który chce udanie zadbać o swoje auto. Pomocna w niektórych przypadkach może okazać się prawidłowa eksploatacja akumulatora oraz jego odpowiednie przechowywania. Warto pamiętać o tym, aby urządzenie rozruchowe:

  • nie miało kontaktu z wilgocią,
  • nie było w pełni rozładowane,
  • nie było użytkowane jedynie w okresie zimowym.

Trzymanie się tych zasad doprowadzi do tego, że pojemność będzie znajdowała się na zadowalającym poziomie, a zainteresowani nie będą mieć problemów ze swoimi akumulatorami. Wiele zależy też od tego, jaki rodzaj akumulatora zamontowany jest w danym samochodzie, dlatego warto wziąć pod lupę renomowane modele, aby uniknąć poważnych problemów związanych z ich działaniem. Informacje o pojemności akumulatorów są bardzo łatwe do znalezienia, dlatego każdy może po nie sięgnąć w dowolnym momencie i się z nimi zapoznać, jeszcze przed zakupem sprzętu rozruchowego, aby potem niczego nie żałować. 

4,8/5 - (6 votes)

Zobacz także